Hakkımda

Hakkımda – Burhan Güler

Burhan Güler

Burhan! Kanıt demek.

Babam, ismiyle müsemma hayat serüveninde maddenin hakikatini aradı, delilleriyle araştırdı. Maddeyle ilişkisi bir çocuğun hayret makamından seyri gibiydi dünyayı, kainatı. Babasının aldığı oyuncakların nasıl çalıştığını anlamak için, oyuncakları sökmesiyle başlayan yolculuğu; onu kainatın, evrenin yaratılışını, varoluşunu anlamak için çabalamaya sürükledi. Durmak, dinmek bilmez hadsiz bir iştahtı bu, her yeni keşifle perçinlenen. Akışa kapılmış, neyin; neden, nasıl olduğuna dair bir arayışı olmayan nicesi için bu yolculuk anlamsızdı. İşe yaramayan, maddi, somut ve dahi ekonomik getirileri olmayan işler boşunaydı! Ruhsuz, sorgusuz, arayışsız insanlar için babam 11 senedir boşuna uğraşıyordu!

Peki Burhan Güler kimdi, insanlarda tanımlı kimlikleriyle?

1964 yılında Erzurum’da geldi dünyaya. Çok erken bir yaşta babasını kaybetti; belki de içine keşfetme hazzının tohumlarını atan adamı. O çocukluk çağlarında bile evlerinin bir bölümünü laboratuvar gibi kullanan, eline geçen ne varsa aksamını irdeleyen bu çocuk; okumayla, merakla, aramakla, bulmakla geçen yılların ardından üniversiteyi kazandı. Türkiye derecesi yaparak girdiği Tıp Fakültesi ona göre değildi ve fakat. Ailevi, sosyal, ekonomik sebeplerle uzun seneler diretti bu fakültede. Ve sonunda terk etti. Tabii okurken çeşitli girişimcilik faaliyetleri sürdürdü ve hatta evlendi. Kitapta deneylerin birçoğuna verilmiş isimler çocuklarının isimleri. Türkiye’de ilk kez meteorolojik ve hidrometrik ölçüm cihazlarını tasarlayıp üretimini gerçekleştiren ve şirketini bu çalışmalar üzerine kuran, 1993 tarihinde Türkiye’deki ilk özel yerel televizyonu hizmete sunan yine kendisi. Halihazırda Pemsantaş AŞ sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatında varlık gösteren babam; iş ve aile hayatı bakımından büyük sorumlulukların altında olmasına rağmen hiçbir zaman çalışmalarından geri durmadı.

Ve son olarak devamı gelecek olan bu kitabı koydu ortaya.

Bir fizikçi değilim, ama temel fizik müktesebatım sarsıntıya uğradı kitabı okuduğumda. Bilimin çoğu kabulünü; bilimin kabul ettiği metodolojiyle, terminolojiyle yıkan, sarsan bu kitap; bilim algılarımızda, anlayışımızda devrim oluşturacaktır. Babam çalışmalarına, ben babama çok güveniyorum. Umuyor ve diliyorum ki hitap, muhatabını bulur!
Merve.